WordPress’te Eklenti Nasıl Kurulur? Görüntülü Anlatım

Bazı arkadaşların her ne kadar basit olsa da eklenti kurulumunda zorlandığına birkaç kere şahit oldum ve eklenti yüklemek için yapmanız gereken adımları resimli bir şekilde “WordPress’te Eklenti Nasıl Kurulur? Görüntülü Anlatım”  konusunu anlamanız için adım adım hiçbir ayrıntıyı atlamadan anlatacağım sizlerde bu sayede hiçbir şekilde zorlanmadan istediğiniz temayı kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz. Öncelikle eklenti kaç şekilde kurulur bunun hakkında bilgi verelim.

Bir wordpress e eklenti kurmak için birçok çaba sarf etmenize hiç gerek yok yapmanız gereken adımlar bunları sizlere sırayla açıklıyorum. WordPress e eklenti yüklemeyi maddelere bölersek 3 şekilde açıklayabiliriz. 1. si WordPress panelinden yüklemek, 2. si ftp ile yüklemek, 3.sü wordpress panelinden aratarak yüklemek. Bu 3 seçeneği kullanarak eklentilerinizi istediğiniz gibi yükleyebilirsiniz.

eklentiyukleÖncelikle 1. seçenekten başlamak istiyorum, ilk adım “Wordpress Panelinden Eklenti Yükleme” panel üzerinden eklenti yüklemek için daha önceden elinizde bulunan veya internet tarayıcısı üzerinden indirmiş olduğunuz wordpress eklentisini  wordpress paneli üzerindeki eklenti menüsünün üstüne geliyoruz ve açılır menü içerisinde bulunan “Yeni Ekle” butonuna tıklayarak karşımıza gelen eklentilerden herhangi birisine dokunmuyoruz hemen üst tarafta bulunan “Eklenti Yükle” seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonradan karşımıza gelen dosya seç butonu ile dosyamızı seçiyoruz. Dosyayı seçtikten sonra yeni-eklenti-yuklemeyapmanız gereken tek bir şey kalıyor oda şimdi kur seçeneğine basarak eklentinin kurulmasını beklemek eklentiyi kurduktan sonra karşınıza etkinleştir butonu gelecek oradan etkinleştirebilirsiniz veya eklentiler kısmından kendiniz manuel olarak da etkinleştirebilirsiniz.

dosya-secme

2. Kısım ise “Ftp üzerinden wordpress’e eklenti yüklemek” ftp üzerinden eklenti yükleyebilmek için öncelikle ftp bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Hosting firmanızdan isteyebilirsiniz veya size verilmiş olan kontrol panelinizden ulaşabilirsiniz. Daha sonradan bir ftp programı aracılığı ile daha önceden indirmiş olduğumuz .zip şeklindeki eklenti içerisinden dosyayı çıkartıyoruz bu kısım çok önemli eğer siz çıkartmaz da .zip dosyası şeklinde atarsanız eklenti çalışmaz. Dosyayı ftp de atmanız gereken yol wp-content/plugins dizinine yüklemeyi gerçekleştirdikten sonra tek yapmanız gereken panel üzerinden eklentiyi etkinleştirmek.

eklenti-etkinlestirme

Son olarak da “WordPress panelinden eklenti aratarak  yükleme” En çok merak edilen konulardan birisi olan “ WordPress de eklenti nasıl yüklenir ?“ konusunun son yükleme şekline geldik bu kısım çok zahmetsiz bir bölümdür yapmanız gerken eklentiler menüsüne gelerek “Yeni Ekle” butonuna tıklıyoruz ve karşımıza yüklü olan bütün eklentiler çıkıyor. Üst kısımda bulunan menü sayesinde istediğimiz eklentiye kolay bir şekilde ulaşmak için “Eklenti Ara” arama kutusunu kullanabiliriz. Öne Çıkan, Popüler, Önerilen, Favoriler kısımlarını da inceleyerek kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

menu-wordpress

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir