WordPress Tema Nasıl Lisanslanır

Bir çok webmaster yapmış olduğu temaları doğal olarak tema lisanslamak ister. Fakat lisanslamak için gerekli olan bilgiye ya sahip değildir yada aklına bile gelmez. 0 dan tasarlamış olduğunuz bir temayı neden lisanslamak istemezsiniz ki sizin emeğinizi neden çalınarak başkaları tarafından kullansın ki değil mi?  Yazmış olduğum bu makalede  temaların çalınmasına karşı alınacak en büyük önlemden bahsetmek istiyorum. Şimdi WordPress Tema Lisanslama Nasıl olur diyerek başlayalım.

Ücretsiz Tema Lisanslama

İlk işlem aşağıdaki linkten lisanslama yapmak için lazım olan 3 wordpress lisanslama dosyasını indiriyoruz. Dosyalara erişmek için sosyal medya kilitini açmanız gerekmektedir sosyal medya kilitini açmak için herhangi bir sosyal medyada sayfamızı paylaşmanızdır.

Dosyaları indirip bir yere koyduktan sonra yapmanız gereken ilk adım functions.php dosyasını açtıktan sonra <?php tag’ından sonra aşağıdaki kodları girmek

/*
if(ini_get('safe_mode')==true)
die('Güvenliğiniz söz konusu olduğundan sunucu "SAFE MODE(Güvenilir durum)" biçiminde açılmaktadır.');
*/
if (file_exists(TEMPLATEPATH.'/lisans.php')) {
require('lisans.php');
$lisans['site']=getenv('HTTP_HOST');
if (substr($lisans['site'], 0, 4) == "www.")
$lisans['site']=substr($lisans['site'],4);
$lisans['hash']=wordwrap(strtoupper(md5(sha1(($lisans['site'])))),4,'-',true);
if($lisans['hash']!==$lisans_anahtar)
die('Yanlış lisance key girdiniz');
else
unset($lisans);

Bu kodu yazma işlemini tamamladıktan sonra ikinci bir kod olarak sizlere ?> etiketinden önce aşağıdaki php kodunu giriyoruz.

} else { die('Lisance key yok'); }

Yapmış olduğunuz bu işlemlerin ardından lisans.php isminde bir php dosyası oluşturup kod bölümüne aşağıda paylaşmış olduğum kodları girin

<?php $lisans_anahtar='Lisance key girin'; ?>

Kodu girdikten sonra dosyayı kayıt edip ftp aracılığı ile TEMA DOSYASINA atıyoruz. Bakın burası çok önemli yapmış olduğunuz tema klasörüne atmanız gerekiyor yoksa lisanslama işleminiz gerçekleşmez.

Yapmış olduğumuz adımlardan söz etmek gerekirse function.php sayfasına temayı lisanslamak için girmek zorunda olduğumuz kodları girdik. Lisans.php sayfası  domainimizin lisance key’inin bulunduğu sayfadır.

Bu sayfaları ekledikten sonra yapmamız gereken lisance key i oluşturmak. lisans-al.php isminde bir sayfa oluşturuyoruz ve aşağıdakileri sayfamıza girip kayıt ediyoruz.

<?php echo wordwrap(strtoupper(md5(sha1('kafasında www olmadan lisance key alacak olan web'in ismini girin. (örnek: ucretsiztema.net)'))),4,'-',true); ?>

Kafa kısmına www olmadan lisance key alacak olan domaini lisans-all.php sayfasında tek tırnaklar içerisine giriyoruz. Sayfamız local de işlem gördüğü zaman lisance key verekcektir. bu key i lisans.php sayfasında belirtilen kısıma düzgün bir şekilde yazıyoruz kayıt ediyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli olay lisans.php‘nin mutlaka  temanızın bulunduğu bölümde olması lazım.

Temanızın Güvenliği daha fazla artırmak isterseniz. Algoritmalara göre ayarlayarak lisanslayabilir bu sayede güvenliği daha fazla artırmış olursunuz.

Daha önemlisi ise temanızın bazı kötü niyetli kişiler tarafından kırılma riskidir. Temanızın kırılarak farklı sitelerde ücretsiz olarak verilmesini görmek emeklerinizin çöpe gittiğini görmekten başka bir farkı olmadığını düşünüyorum. Bunun için almanız gereken önlem yapmış olduğunuz temayı kriptolamanızdır. İsmi çok güzel değil mi sanki devlet işlerinde çalışır gibisiniz tema kriptoluyorsunuz. Kriptolama işlemi için tabiki kullanmanız gereken sayfa functions.php dir bu tür işlemlerin hepsi functions da döner o yüzden bu sayfanızı kriptolamanız gerekmektedir. Kriptolama için kullanabileceğiniz en kaliteli sayfa ise Ioncube’dur. Kaliteli olmasının yanı sırada bir dez avantajı var bir çok kişi için caydırıcıdır bu. Peki bu dezavantaj nedir? Tabi ki ücretli olmasıdır. Ücretli olması sebebi ile kullanıcılar vazgeçiyor.

He ücretli olması sebebi ile kriptolama yapamayacak mıyız? Tabiki hayır. Size ücretsiz olarak vereceğim bu linkten dosyanızı sağlıklı bir şekilde kriptolayabilirsiniz. Siteye girdiğiniz zaman karşınıza gelen your e-mail adress bölümüne e-posta adresinizi giriyorsunuz daha sonradan size gelen mail de id numarasını web sitesinin üst bölümüne girişini yapıyoruz ardından karşımıza gelen sayfada kriptolama kısmından sayfanızı kriptolayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir