WordPress Yedek Alma

Yedek almak bir web sitesi’nin hayatını kurtarmak için elimizde olan kalptir biz bu kalbi wordpress e naklini yaparak web sitemizin hayatını kurtarmış oluruz. Yaşamış olduğum tecrübelerden dolayı bu makaleyi yazarak hem yedek almanın ne kadar önemli olduğunu hemde wordpress üzerinden nasıl yedek alınacağını sizlere anlatacağım .

wordpress-yedek-alma

Yapmanız gereken işlemin çok basit olduğunu sizlere bahsederek anlatmaya başlıyorum öncelikle wordpress’e girmek için siteadresi/wp-admin yazıyoruz daha sonradan kullanıcı adımız ile şifremizi girerek wordpress’in paneline ulaşıyoruz daha sonradan sol tarafta karşımıza çıkan ana menüler’den seçmeniz gereken “Araçlar” menüsüne geliyoruz. Araçlar menüsünün üzerine geldiğimizde karşımıza “Dışa Aktar” gelecektir. Dışa aktar seçeneğini seçerek  karşımıza bir seçim bölümü gelmektedir. Bu seçim bölümünden yedek almak istediğiniz bölümleri seçiyorsunuz. Benim tavsiyem sizlere “Tüm İçerik” seçeneğinin aktif olarak kalmasıdır. Buraya kadar yapmış olduğumuz işlem wordpress üzerinden yedek almak istediğimiz içerikleri seçtik  ve sıra geldi seçmiş olduğumuz bu içeriklerin hepsini indirmeye.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra “Aktarım Dosyasını İndir”  butonuna tıklayarak aldığımız yedeği indirme imkanımız oluyor. Bu dosya .xml uzantılı bir dosyadır ve saklamanız halinde dilediğiniz gibi aldığınız yedeği tekrardan yükleyebilirsiniz.

Yedek almayı anlatmışken geri yüklemeyi anlatmadan olmaz diye düşündüm wordpress’te yedek yüklemek yedek almak kadar basit bir işlemdir. Verileriniz mi kayboldu? Eğer yedeğiniz varsa hiç dert etmeyin bu konuda sizlere yardımcı olacağım yapmanız gereken işlem çok basit. Daha önceden .xml uzantılı elinizde bulunan yedeği hazırlıyoruz ardından wordpress paneline gelerek Araçlar menüsünden içe aktar diyoruz. Ardından wordpress’i seçerek  eklenti kurulumuna yönleniyoruz bu eklenti kurulumu wordpresste yedek almamızı sağlayacak. Kurulum bittikten sonra WordPress aktarıcı otomatikmen önünüze gelecektir gözat ile .xml uzantılı sayfamızı seçerek onay veriyoruz. İşlem bittiği zaman otomatikman verilerimize tekrardan kavuşmuş oluyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir