Mobil Uyum Önemi

ucretsiz-tema-mobilGünümüzde yaygınlaşan Android, IOS işletim sistemleri web yazılımlarına da yansıdı. Bu işletim sistemleri bilgisayarları cebimize sığdıracak kadar küçüldü. Bu sayede web sitelerinede rahatça erişim sağlıyoruz. Bu mantıkla bakıldığı zaman olaya her şey bu kadar kolaylaşmış iken web sitelerindeki mobil uyumsuzluk her şeyi bozuyor.

Google da bu konuya dikkatini çekerek artık mobil uyumlu temalara daha fazla özen gösteriyor ve daha ön sıralara çıkartıyor. Sorunsuz bir hizmet vermek istiyorsanız mutlaka mobil uyuma önem vermelisiniz. Mobil uyum responsive tasarım olarak da geçmektedir.

Responsive Ne Demektir?

Responsive temaya sahip olmak demek web sitenizin cep telefonları, masaüstü ve tabletlerde cihazına göre boyutlanmasına responsive tasarım denir yapılan kodlamalar ile bu tasarımlara kolay bir şekilde  sahip olabilirsiniz. Google’ın mobil uyumlu temalar için vermiş olduğu mobil uyumlu etiketi ile kullanıcıları o siteye çekmeyi hedeflemişdir bu derecede önemli olan bu özelliğe mutlaka dikkat etmelisiniz

Mobil uyumlu tema yapmak istiyorsanız kullanmanız gereken kodlara @media kodlarıdır. Bu kodları dikkatli bir şekilde inceledikten sonra css, css3 bilgisine sahipseniz basit bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer elinizde imkan varsa mutlaka web sitelerinizi responsive hale getirmeniz gerekmektedir. Sorunsuz bir hizmet için mutlaka responsive özelliğini kullanarak web sitenizi hem mobil cihazlara uyumlu olarak hem masaüstü uyumuna hemde tabletlere uyumlu hale getirmelisiniz. Ayrıca Google’da rakipleriniz alt edebilirsiniz.

Sitenizin Mobil Uyumluluğunu aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz,

https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir